Jak dobrze kleić za pomocą taśmy klejącej? Klika wskazówek

Published 01.12.2021
Jak dobrze kleić za pomocą taśmy klejącej? Klika wskazówek

Taśma klejąca to produkt, który znajduje zastosowanie w wielu miejscach. Jest wykorzystywana nie tylko w biurach, w szkołach czy na poczcie, ale również do izolowania przewodów, naprawiania rozmaitych rzeczy czy do łączenia i zabezpieczania wielu materiałów. Niezależnie od tego, czy chodzi o wykorzystanie taśmy biurowej, czy może taśmy aluminiowej, warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że będzie dobrze przyklejona, a co za tym idzie – skuteczna. O jakich zasadach mowa?

Jak przygotować podłoże, do którego będzie przyklejana taśma? 

Jedną z ważniejszych kwestii, jeśli chodzi o klejenie, jest dobór odpowiedniej taśmy. Taśma metalizowana znajdzie inne zastosowanie niż taśma izolacyjna czy biurowa. Jednak niezależnie od tego, do czego będzie wykorzystywana, niezwykle istotne jest, aby odpowiednio przygotować powierzchnię. Mowa tutaj przede wszystkim o tym, że nie powinno się jej naklejać na powierzchnie, na których znajdują się woski, parafiny albo silikony. Oprócz tego przed rozpoczęciem prac należy usunąć  kurz czy substancje zmiękczające, a także wysuszyć podłoże.

Kolejną zasadą jest ta, że taśma nie powinna być naklejana na lakiery, które zmniejszą jej przyczepność, na przykład środki rozpraszające. Jeżeli powierzchnia jest nierówna albo szorstka, to warto sięgać po grubsze produkty, które nie tylko są mocniejsze, ale również ją wyrównają. W miarę możliwości jednak należy sklejać takie powierzchnie, które są gładkie i zamknięte.

Jakich taśm używać do przyklejania w wysokich temperaturach i na zewnątrz? 

Odpowiednie przygotowanie powierzchni jest kluczowe dla otrzymania pożądanego efektu po użyciu taśmy biurowej czy aluminiowej. Oprócz tego ważne jest też, aby dobrać odpowiedni produkt panującej temperatury. Na przykład, jeżeli taśmy po nałożeniu będą narażone na działanie wysokich temperatur (sięgających powyżej +60 stopni Celsjusza), to konieczne będzie zastosowanie specjalnej taśmy samoprzylepnej, które zawiera podwójne maskowanie albo akrylową masę klejącą. Taśmy stosowane na zewnątrz również powinny wyróżniać się dużą odpornością termiczną, a do tego być odporne na wilgoć i promieniowanie UV.

All rights reserved © 2022 TotalMarket - producent taśm Total Market

Polityka prywatności